Dożynki 2023 PDF Drukuj
wtorek, 05 września 2023 20:45

Piękna tradycja dożynek w Parafii Warszawice trwa od 2017 roku.

Korowód dożynkowy, stoiska, program artystyczny... Pierwsze święto plonów zapadło w pamięć, także z tego powodu, że odbyło się w strugach deszczu. W niedzielę, 3 września odbyła się piąta odsłona tego wyjątkowego wydarzenia. W tym roku było ono połączone z dwoma jubileuszami – 25-leciem służby w kościele kościelnego parafii Wiesława Pijanowskiego oraz 5. rocznicą powstania zespołu folklorystycznego Piskorze, który ma swoje początki właśnie na dożynkach w Warszawicach. Przygotowania do dożynek rozpoczęły się sporo wcześniej. Ich efekt mieszkańcy i gości mogli podziwiać niemal przez cały dzień. O godzinie 11:30 spod kościoła wyruszyła procesja z wieńcami na plac dożynkowy przy plebanii. Na scenie ks. proboszcz Krzysztof Wałek odprawił mszę święta, w której wierni dziękowali za tegoroczne plony i modlili się o błogosławieństwo dla wszystkich parafian oraz dla jubilatów. Kościelny i członkowie zespołu zostali uhonorowani odpowiednio – okolicznościową tablicą i ogromnym pucharem. Wyróżnień było więcej – statuetki trafiły też do sołtysów parafii, z nagrodami wyszli też choćby uczestnicy konkursów. Gospodarzami dożynek byli Bożena i Wiesław Zawadzcy. Po nabożeństwie rozpoczął się program artystyczny prowadzony przez dyrektor warszawickiej Publicznej Szkoły Podstawowej Annę Moczulską. Na scenie w nowej roli pojawił się też ks. Krzysztof, który sutannę zamienił na strój chłopa – założył m.in. koszulę, kamizelkę i kapelusz. W święcie plonów uczestniczyli też burmistrz Karczewa Michał Rudzki i wójt gminy Sobienie-Jeziory Kamil Choim. Na początku nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzędu dzielenia się chlebem, w który zaangażowali się m.in. sołtysi poszczególnych miejscowości parafii. Jak co roku, furorę robiły przyśpiewki i skecze dożynkowe. Występy, piosenki i kawały zaprezentowali m.in. mieszkańcy Sobień Biskupich, Całowania, Piotrowic i Warszówki. Kulminacyjnym momentem występ zespołu Piskorze, który powstał w 2018 roku w odpowiedzi na ogłoszenie ks. Wałka o konkursie na ludową przyśpiewkę. Członkowie nie tylko zaśpiewali, ale i zatańczyli. Na scenie można było zobaczyć młodszą latorośl grupy, czyli grupę Małych Piskorze. Był też jubileuszowy tort. Chętni wzięli udział w konkursach dożynkowych. W tym roku jednym z wyzwań stanowił rzut podkową do celu. Zabawę pod chmurką zwieńczył występ zespołu VaBank. Wiele atrakcji znalazło się również wokół sceny. Na kilku kolorowych stoiskach sołeckich czekało mnóstwo smakowitości. Na stołach królowały regionalne i autorskie dania. Wsród nich pierogi, kiełbaski z grilla, wędliny, gulasz z sarniny, domowej roboty smalec, ale również soki, owocowe lemoniady czy syrop z bzu.

Sebastian Rębkowski