Dożynki parafialne PDF Drukuj
poniedziałek, 18 września 2017 00:59

 

17 września 2017 r. odbyły się w Parafii św. Jana Chrzciciela

w Warszawicach dożynki parafialne.


 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Eucharystią sprawowaną przez ks. proboszcza Krzysztofa Wałka o 11.30. Na Mszy św. zgromadziły się tłumy ludzi, a wśród nich sołtysi, radni i barwne delegacje z dożynkowym chlebem, wieńcami i koszami dożynkowymi z Warszawic, Warszówki, Całowania, Łukówca, Sobiekurska, Piotrowic, Dziecinowa, Radwankowa, i Sobień Biskupich. Po homilii wygłoszonej przez ks. Marcina Prudaczuka zostały pobłogosławione wieńce i kosze dożynkowe, które wraz z darami złożone zostały na ołtarzu. Następnie po zakończonej Mszy św. uroczysty korowód dożynkowy przeszedł na plac parafialny, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości. Prowadząca część artystyczną, dyrektor szkoły w Warszawicach p. Anna Moczulska, powitała wszystkich gości, a wśród nich wójta Gminy Sobienie Jeziory p. Stanisława Wirtka oraz przybyłych licznie, mimo deszczu parafian, a także przedstawiła starostów dożynek p. Mariolę i Andrzeja Rosłaniec z Warszówki. Po przyjęciu wieńców i chleba sołtysi poszczególnych wiosek dzielili się ze wszystkimi chlebem. W tym czasie rozpoczął się na boisku parafialnym Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Proboszcza Warszawice, w którym uczestniczyło sześć drużyn: Niepokonani z Sobień Jezior, Iskra Biskupie z Sobień Biskupich, FC Załoga Boga z Sobień Jezior, Chryzantemy Złociste z Warszówki, Lewandowski i Spółka z Łukówca i Całowania oraz OSP z Dziecinowa. Zwyciężyła drużyna Niepokonani przed Iskrą Biskupie i OSP Dziecinów. Nie zabrakło także atrakcji sportowych dla pozostałych uczestników dożynek. Poszczególne sołectwa rywalizowały w sadzeniu i zbieraniu ziemniaków, rzucie do kosza kartoflem, biegu po wodę, slalomie z oponą, biegu w worku oraz przecinaniu kłody. W tej rywalizacji o Złoty Wałek Proboszcza zwyciężyło sołectwo Warszawice. Oprócz sportowych rywalizacji były występy artystyczne dzieci ze szkoły w Warszawicach, Zespołu Ludowego Kądziołeczka z Osiecka, Kabaretu Komary i Zespołu Muzycznego VaBank. Dla najmłodszych była dmuchana zjeżdżalnia i ściana wspinaczkowa. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Oblężone były także stoiska poszczególnych sołectw z bogato zastawionymi stołami dożynkowymi, gdzie każdy mógł nie tylko popróbować, ale do syta się posilić przygotowanymi potrawami, a także rozgrzać się gorącą herbatą czy kawą.

Dożynki w Parafii Warszawice zmobilizowały i uaktywniły wszystkich mieszkańców parafii, bo zanim rozpoczęły się uroczystości wielu parafian napracowało się przy wznoszeniu sceny, oczyszczaniu placu, przygotowaniu wieńców, posiłków, ustawieniu stołów, namiotów. Mimo ponurego nieba i chłodzącego deszczu radość i uśmiech towarzyszący wszystkim uczestnikom dożynek mówiły, że warto było się natrudzić i warto było się spotkać, by doświadczyć radości wspólnoty. Bogu i wszystkim zaangażowanym w jakikolwiek sposób w przygotowanie i prowadzenie dożynek składamy wielkie dzięki.