Konkurs piosenki w Dziecinowie PDF Drukuj
niedziela, 20 listopada 2016 22:09

W Dziecinowie strażacy nie tylko gaszą pożary i biorą udział w akcjach ratowniczych, ale także troszczą się o kulturę i pielęgnowanie postaw patriotycznych. Dowodem na to jest zorganizowany przez nich Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Inicjatorem tego konkursu był druh Mirosław Kabala, skarbnik OSP Dziecinów, który poświęcił wiele czasu i serca w przygotowaniu konkursu.

Konkurs odbył się w ramach realizacji zadania publicznego pt: „Upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultur i dziedzictwa narodowego wśród mieszkańców Gminy Sobienie-Jeziory”

Konkurs objęty został honorowym patronatem wójta Gminy Sobienie-Jeziory, Stanisława Wirtka i posła do Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisława Krasnodębskiego, który ufundował cenne nagrody rzeczowe. Partnerem Konkursu była Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawicach.

Organizator do Konkursu zaprosił i wzięły w nim udział dzieci i młodzież z PSP Warszawice, PSP Sobienie-Jeziory, PSP Siedzów i Publiczne Gimnazjum z Sobienii-Jezior.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych:

-szkoły podstawowe, kl I-III

-szkoły podstawowe, kl IV-VI

-gimnazjum

i podzielony był na dwa etapy: etap szkolny i etap finałowy

W etapie szkolnym udział wzięło 46 uczniów, z czego 23 zakwalifikowało się do etapu finałowego.

Etap finałowy miał miejsce 5 listopada.

W niedzielę 13 listopada w Sali Koncertowo-Widowiskowej strażackiej świetlicy odbył się Koncert Laureatów – wręczenie dyplomów, statuetek i nagród rzeczowych.

Pogoda i publiczność dopisała, organizatorzy szacują że przybyło ponad 200 osób.

Koncert miał uroczystą oprawę słowno-muzyczną, o którą zadbała prowadząca Koncert dyrektorka PSP Warszawice Anna Moczulska.

W patriotyczny i podniosły nastrój wprowadził wszystkich, występ Mieczysława Borkowskiego zwanego „Jankiem Muzykantem” z Podlasia, mistrza harmonijki ustnej. Znane i popularne pieśni i piosenki żołnierskie w jego wykonaniu, na długo pozostaną w pamięci uczestników koncertu.

Wśród publiczności i laureatów zachwyt wzbudzili chłopcy z Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zielińskiego, którzy zaprezentowali się w oryginalnych żołnierskich mundurach z czasów II Wojny Światowej, co dzieci chętnie wykorzystywały, robiąc sobie z nimi pamiątkowe fotografie.

W międzyczasie każdy mógł skosztować pysznej wojskowej grochówki, którą serwowali druhowie z OSP Józefów, była gorąca kawa, herbata, słodycze i kilka rodzajów domowych ciast do wyboru, specjalnie na tę okazję upieczonych przez mieszkanki Dziecinowa.

Koncert zakończył się późnym wieczorem, wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek patriotycznych i żołnierskich.

Chciałbym gorąco podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego Konkursu, a w szczególności druhom – strażakom z Dziecinowa za serce i trud włożone w organizację tego przedsięwzięcia, posłowi do Parlamentu Europejskiego Panu prof. Zdzisławowi Krasnodębskiemu za objęcie naszego Konkursu honorowym patronatem i ufundowanie cennych nagród rzeczowych, ks. prob. Kzysztofowi Wałkowi za zrozumienie i pomoc w organizacji Konkursu, również wszystkim sponsorom i darczyńcom, dzięki którym koncert finałowy ,mógł mieć tak uroczystą oprawę” - Mirosław Kabala, skarbnik OSP Dziecinów

Konkurs odbył się także dzięki darczyńcom, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Sponsorzy i darczyńcy:

SuperDrob S.A. z Karczewa,

GPW Bober Sp.z.o.o. Sp.k.

Grupa Producentów Warzyw AGRO GROUP Sp.z.o.o.

Agro Trak Mirosław Choim z Sobieni Jezior,

Bank Spółdzielczy w Sobieniach Jeziorach