Koncert kolęd w kościele parafialnym PDF Drukuj
sobota, 17 stycznia 2015 22:45

 

 

Koncerty kolęd i pastorałek w  parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach  stały się już tradycją i zajmują stałe miejsce w kalendarzu  imprez parafialnych. Tegoroczny koncert  odbył się w niedzielę 11 stycznia o godzinie 18.00. Tradycją noworocznych koncertów jest bogaty repertuar, w którym znalazły się polskie kolędy i pastorałki. Jakich artystów można było podziwiać w tym roku i jakie utwory wykonali?

 

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać
Ks. Jan Twardowski „ Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”



Koncerty kolęd i pastorałek w  parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach  stały się już tradycją i zajmują stałe miejsce w kalendarzu  imprez parafialnych. Tegoroczny koncert  odbył się w niedzielę 11 stycznia o godzinie 18.00. Tradycją noworocznych koncertów jest bogaty repertuar, w którym znalazły się polskie kolędy i pastorałki. Jako pierwszy wystąpił chór parafialny, prezentując:  „Dzisiaj w Betlejem”, „Bracia, patrzcie jeno”,„A to komu Aniołkowie”, „Przybieżeli do Betlejem”„AdesteFideles” i „Hej, w dzień Narodzenia”. Występ chóru został wspaniale przyjęty, o czym mogą świadczyć oklaski  zgromadzonych  skierowane także w kierunku dyrygentów: p. Magdaleny Przybysz i p. Konrada Śledzia.

 

Zgromadzona publiczność mogła  posłuchać  utworów w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach. Jakub Choim z kl. IV  zagrał na pianinie: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i  „Cichą noc” oraz zachęcił do żywiołowego wyrażania radości z narodzin Bożej Dzieciny, śpiewając  pastorałkę „Taniec na cześć Pana”. W wyk. Julii Młynarek, Klaudii Paziewskiej i Darii Augustyniak pięknie wybrzmiały dwie pastorałki: „ZŁota Gwiazdka” i „Mała pastorałka” natomiast w liryczny nastrój  wprowadziło  wykonanie na cymbałkach  kolędy „Jezus Malusieńki” -czego się podjęła Patrycja Krzysztanek.

 

Absolwentki szkoły: Julia Dębek i Maria Jędral  ujęły delikatnością  i wrażliwością muzyczną, wyrażając cześć Panu i Bożej Rodzicielce śpiewem i  grą na pianinie: „Z Narodzenia Pana”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” oraz „Ave Maria”.

 

Z ciepłym przyjęciem spotkały się również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sobiekursku. Jan Rosłonek po mistrzowsku zagrał  na pianinie: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Mędrcy świata” natomiast Marianna Kicyk zaśpiewała pastorałkę „Lulejże mi, lulej”. Należy podkreślić, że było to wykonanie a capella natomiast publiczność wysłuchała go w wielkim skupieniu.

 

Na koncercie można było usłyszeć także ciekawe rozwiązania interpretacyjne kolęd i pastorałek. Jednym z nich była „Lulajka” w wykonaniu Olgi Okrasy, która trafiła w serca wszystkich zebranych matek przeżywających radość, nadzieję , ale i niepokój o losy swoich dzieci.

 

Niespodzianką dla licznie zgromadzonej publiczności był debiutancki występ zespołu POZYTYW w składzie: Olga Okrasa, Marcin Lasocki, Dariusz Młynarczyk i Konrad Śledź. Współczesne aranżacje: „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Cicha noc” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki” spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zgromadzonej publiczności.

 

Dodatkowym walorem koncertu była prezentacja historii powstania poszczególnych utworów, czego podjął się ks. Michał Mościcki, który doskonale sprawdził się w roli konferansjera. Pozwoliło to słuchaczom na umiejscowienie znanych przecież kolęd we właściwym czasie i przestrzeni oraz wzbudziło szacunek do wiekowej tradycji. Tradycyjnie już koncert prowadziła Pani Anna Moczulska, wzbogacając muzyczne doznania pięknym słowem.

 

Doskonałym uwieńczeniem  koncertu było wspólne wykonanie utworu „Gdy się Chrystus rodzi”. Ciepłe przyjęcie i gromkie oklaski wynagrodziły trudy przygotowań do warszawickiego kolędowania.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Galerii.