Wigilia Paschalna i Wielkanoc PDF Drukuj
niedziela, 31 marca 2024 19:16

Wigilia Paschalna rozpoczęła się po zachodzie słońca o godzinie 19.00.

Liturgii przewodniczył ks. Paweł. Pierwsza część to liturgia światła. Od ogniska został rozpalony paschał od którego wszyscy uczestnicy liturgii zapalili świece, po czym został odśpiewany exultet przez ks. Krzysztofa. Drugą część wigilii Paschalnej stanowi rozbudowana liturgia słowa. Po każdym czytaniu następuje psalm i modlitwa celebransa. Ostatnie czytanie to epistoła, po której wybrzmiewa znowu radosne alleluja. Trzecia część to liturgia chrzcielna w czasie której została odśpiewana litania do wszystkich świętych oraz modlitwa nad wodą. Ostatnią częścią tej liturgii jest liturgia Eucharystyczna.

Kontynuacją Wigilii Paschalnej jest rezurekcja, która rozpoczęła się tradycyjnie o godzinie 6.00, a sprawował ją ks. proboszcz. Licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli najpierw w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, po czym zostało odśpiewane Te Deum i udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W czasie liturgii uczestniczyli w strojach galowych strażacy, którzy po zakończonych uroczystościach spotkali się z kapłanami na krótkim spotkaniu świątecznym i podzielili się święconym jajkiem.