Wskazania biskupa siedleckiego na Wielki Tydzień PDF Drukuj
sobota, 04 kwietnia 2020 14:53

Celebracje Niedzieli Palmowej i Świętego Triduum Paschalnego sprawowane w Katedrze Siedleckiej transmitowane będą przez Katolickie Radio Podlasie i stronę internetową parafii katedralnej. Księży Proboszczów zachęcam do organizowania transmisji online Mszy św. i liturgii  odprawianych w kościołach parafialnych.

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

1. Nie ma procesji z palmami.
  2. Błogosławieństwo palm odbywa się w prezbiterium (Mszał, s. 111)
  3. Na wejście kapłana śpiewa się antyfonę „Hosanna”.
  4. Znak krzyża, pozdrowienie i krótkie wprowadzenie zawarte w mszale.
  5. Modlitwa błogosławieństwa (Mszał, s. 107)
  6. Czytanie Ewangelii o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, Rok A, (Mt 21, 1-11).
  7. Kolekta mszalna.
  8. Dalsza część liturgii bez zmian.

Msza Krzyżma w Wielki Czwartek

1. Msza Krzyżma pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego zostanie odprawiona w Wielki Czwartek w Katedrze o godz. 10.00 jedynie w wąskim gronie kapłanów (Wikariusz Generalny, Wikariusz Sądowy, Wikariusz Biskupi, Kanclerz Kurii Diecezjalnej, Rektor WSD, Proboszcz parafii katedralnej) i usługujących. Podczas Mszy Krzyżma będzie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, dlatego pozostałych księży zachęcamy do łączenia się duchowo poprzez transmisję w Katolickim Radiu Podlasie i na stronie internetowej parafii katedralnej.
  2. Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które będą do odebrania przez Księży Dziekanów po uzgodnieniu terminu z Księdzem Proboszczem parafii katedralnej.

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

1. Należy przygotować kaplicę przechowania Najświętszego Sakramentu tzw. Ciemnicę oraz Grób Pański.
  2. W liturgii Mszy św. opuszcza się obrzęd umycia nóg.
  3. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu przez celebransa do Kaplicy Przechowania odbywa się bez procesji.
  4. Należy zapowiedzieć i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu
    w Ołtarzu Przechowania.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii, a liturgia koncentruje się na tajemnicy krzyża. Krzyżowi oddaje się w tym dniu szczególną cześć. Na drzewie krzyża bowiem zawisło Zbawienie świata.

1. Nie należy w ciągu dnia organizować wspólnego sprawowania w kościołach Liturgii Godzin.
  2. Liturgię należy sprawować według mszału.
  3. Do intencji modlitwy wiernych w czasie Liturgii Męki Pańskiej należy dołączyć specjalne wezwanie (przed ostatnim wezwaniem), którego treść, wraz zapisem nutowym, znajduje się w załączniku nr 3.
  4. Podczas adoracji Krzyża oddaje się mu cześć wyłącznie przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon, pocałunek Krzyża należy ograniczyć wyłącznie do celebransa.
  5. W związku z powyższym ten sam sposób adoracji Krzyża obowiązuje po zakończeniu Liturgii i w Wielką Sobotę.
  6. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego odbywa się bez procesji.
  7. Należy zapowiedzieć i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielką Sobotę oraz przypomnieć, że tego dnia nie będzie w kościołach i innych miejscach poświecenia pokarmów ani wody.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani (por. 1 P 3, 19), a także modli się i zachowuje post w oczekiwaniu na Jego zmartwychwstanie. Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Jest dniem oczekiwania na Zmartwychwstanie.

1. Nie należy organizować wspólnego sprawowania w kościołach Liturgii Godzin.
  2. W tym dniu nie ma w kościołach czy innych miejscach, błogosławieństwa pokarmów na stół świąteczny. Obrzęd ten, w tym roku, będą sprawować
    w domach ojciec albo matka, lub przedstawiciel rodziny przed rozpoczęciem posiłku wielkanocnego. Wiernym należy udostępnić obrzęd błogosławienia pokarmów i pouczyć o jego przebiegu (załącznik nr 2).
  3. Przypomnieć należy wiernym o poście paschalnym i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu. Należy również zapewnić możliwość spowiedzi.

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna jest najstarszą i najważniejszą ze wszystkich wigilii celebrowanych przez Kościół. Rozpoczyna ona obchód Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.

1. Przed Wigilią Paschalną kończy się adoracja przy Grobie Pańskim.
  2. Nie ma obrzędu błogosławieństwa ognia.
  3. Podczas procesji wejścia z zakrystii do prezbiterium należy wnieść paschał
    i dokonać jego błogosławieństwa. Obrzęd rozpocząć znakiem krzyża.
  4. Po przygotowaniu paschału, kapłan lub diakon, podnosząc paschał, śpiewa na środku prezbiterium jeden raz: „Światło Chrystusa”. Wszyscy: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie od paschału zapala się świece, ustawia się paschał przy ambonie i śpiewa „Orędzie wielkanocne”.
  5. Z „Liturgii chrzcielnej” należy tylko zachować odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, pomijając Litanię do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej i wody do pokropienia. Na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapala się świece, natomiast nie ma pokropienia wiernych.
  6. Po Mszy św. można wznowić adorację Najświętszego Sakramentu, pamiętając o jej wymiarze paschalnym.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem okrąża kościół jeden raz. Na czele niesie się krzyż i figurę Zmartwychwstałego. Należy zrezygnować z niesienia chorągwi ani feretronów. Nie używa się baldachimu. Podczas procesji biją dzwony.