Dzień Łukówiaka PDF Drukuj
piątek, 21 września 2018 21:52

Piękna pogoda, niedzielne popołudnie, ciekawy program imprezy i oczywiście nazwisko

prowadzącej piknik (Anny Lewandowskiej) – to wystarczyło, aby zachęcić liczną rzeszę

mieszkańców Łukówca i Górek Całowańskich oraz przyjaciół tej miejscowości

do udziału w Dniu Łukówiaka.

 

Organizatorami pikniku był Sołtys i Rada Sołecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Łukówcu. Impreza była okazją do świętowania 597 urodzin wsi. Razem z mieszkańcami urodziny świętowali znamienici goście – przedstawiciele Powiatu Otwockiego, Gminy Karczew oraz sąsiednich ochotniczych straży pożarnych. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy Świętej polowej, odprawionej przez proboszcza Parafii Warszawice ks. Krzysztofa Wałka w intencji mieszkańców Łukówca i Górek Całowańskich. Bezpośrednio po Mszy miało miejsce poświęcenie nowej Kapliczki św. Floriana, patrona wszystkich strażaków, wykonanej społecznie przez Pana Stanisława Stanietę i zawieszonej na frontowej ścianie remizy. Następnie Pan Mariusz Zabrocki Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Otwocku oraz Pan Piotr Kwiatkowski Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Karczewie wręczyli trzem zasłużonym druhom-seniorom listy gratulacyjne Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na wniosek Zarządu OSP Łukówiec Marszałek Adam Struzik skierował gratulacje z powodu długoletniej i ofiarnej służby następującym Druhom: Ryszardowi Lesiakowi, Janowi Herubinowi i Krzysztofowi Jobdzie.

Specjalnymi dyplomami Organizatorzy uhonorowali również 5 mieszkańców, którzy w ramach społecznej działalności wykonywali prace na rzecz remizy i jej otoczenia tj.: Stanisława Stanietę, Janusza Sadowskiego, Zdzisława Szostaka, Karola Stanietę, Macieja Zawadkę i Michała Winiarka. Uczestnicy pikniku mogli podziwiać coraz bardziej zmieniającą się remizę - w tym roku na jej remont przeznaczone zostaną środki w wysokości prawie 50 tys. złotych, w tym 23 tys zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie. Organizatorzy zapewnili suto zastawione stoły, wypełnione wędlinami, podrobami, ciastami, napojami i największą atrakcją kulinarną: żurkiem z białą kiełbasą, przygotowaną w kuchni polowej przez Panią Justynę Szostak, mieszkankę Łukówca. Na Dniu Łukówiaka nie zabrakło atrakcji „dla ducha”. Na scenie wspaniale zaprezentowały się trzy zespoły wykonujące muzykę ludową: Podbielanki, Sołtysi i Piskorze. Mimo, iż dla Piskorzy był to dopiero drugi publiczny występ, zdobyli serca publiczności, która domagała się bisów. W skład tego zespołu wchodzą mieszkańcy Łukówca i Górek Całowańskich, zafascynowani folklorem. Występ dorosłych zespołów poprzedził blok artystyczny przygotowany przez fantastyczne dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Sobiekursku pod kierunkiem nauczycielki muzyki Pani Magdaleny Przybysz, która również kieruje Zespołem Piskorze.

W czasie pikniku najmłodsi mogli korzystać z dmuchańców i placu zabaw. Organizatorzy przygotowali również wystawę współczesnych i starych zdjęć Łukówca i jego mieszkańców oraz tablicę opisującą historię miejscowości, przygotowaną m.in. przez dr. Łukasza Stanaszka, który podczas imprezy opowiedział mieszkańcom o nadwiślańskim Urzeczu i o związkach Łukówca z tym odkrywanym na nowo regionem etnograficznym.

Świętowanie zakończyła zabawa taneczna poprowadzona przez DJ Irka

Wspaniała uroczystość nie odbyłaby się, gdyby nie sponsorzy, którym należą się wielkie podziękowania: Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Karczewie, Piekarni Oskroba z Człekówki, Firmie PM Investment Group (Milly Mally) z Łukówca, „Pod Prąd” Wypożyczalni Kajaków Piotr Zaręba z Łukówca, Firmy Multi-Decor z Całowania, Adamowi Banasiewiczowi Ab-Pol Sklep AGD w Sobieniach Jeziorach, Martep Wyroby Garmażeryjne z Karczewa, Gamitex Bis Sklep Wielobranżowy z Otwocka, Radosławowi Kociszewskiemu z Janowa, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego.


Foto. Marta Winiarek